>
22. - 27. JULI 2019 - HJØRRING - DANMARK
kodeif interview

Foto: Kode IF, Sverige

Kode IF fra Sverige - G15

 

Fortæl os kort Historien om din klub / dit hold?

Kode IF blev stiftet i 1950, og hører hjemme i Kungälv ca. 60 km nord for Gøteborg. Vi har omkring 500 medlemmer – både pige- og drengehold. Vi er en lille forening med et stærkt medlemsengagement. Vores hold har holdt sammen siden spillerne var i 7 års-alderen, og det består af 15 træningsivrige piger!

Er det dit første gang I deltager i Dana Cup, eller hvor mange gange har jeres klub deltaget?

Dana Cup har et godt ry i vores forening. Det er første gang for os, men flere andre hold har tidligere været med. De har udelukkende positive ting at fortælle om Dana Cup.

Hvad er dine mål og forventninger til Dana Cup 2016?

Vores forventninger til Cup'en er at den skal blive sæsonens højdepunkt – frem for alt socialt. At pigerne er sammen med andre hold, kan skabe minder for livet.

Vi vil forberede os grundigt og forsøge at nå vores topniveau. Vi vil sælge os dyrt, men har ingen specielle forventninger hvad angår resultatet. Vi ser frem til en uge med masser af fodbold, godt vejr og fornøjelser sammen med andre spillere fra hele Verden.

Tjek Kode IF her

Kode IF, Anders Scheutz- Velkommen til Dana Cup 2016.

fShare
0
Pin It
SponsorBar