fbpx
26. - 31. JULI 2021 - HJØRRING - DANMARK
Newbattle1 23.12

Newbattle HSFC - B15 - Skotland

 

Newbattle er et statsligt gymnasium i Midlothian som ligger lige udenfor Edinburgh, Skotland. Fodbold er en stor del af vores aktiviteter ved siden af undervisningen, hvor vores hold spiller i forskellige Lothian skoleligaer med stor succes. Vi har 3 græsbaner og et nyt 4G Astro fodboldanlæg.

I 2005 deltog vi i Dana Cup Hjørring for første gang og nød oplevelsen så meget, at vi er vendt tilbage hvert år lige siden primært med vores B15 hold. Der er mange gode minder fra Dana Cup gennem årerne, men 2 husker vi særligt godt. Vores årgang 2009 hold besejrede et hold fra Brasilien og vandt gruppetrofæet. I 2012 overgik vores hold alle forventninger og nåede til kvartfinalen.

Vores B15 hold har præsteret rigtigt godt i år, og vi håber på at kunne nå A-finalen.

Som en skole er vi meget involveret i Global Goals og Mål 3 (Sundhed & Trivsel) og Mål 4 (Kvalitetsuddannelse) står vores hjerter meget nært.

Læs mere om Global Golas her

Newbattle HSFC på Facebook

Twitter: @NewbattleHSFC

Newbattle2 23.12

Newbattle3 23.12 

Pin It
SponsorBar