fbpx
26. - 31. JULI 2021 - HJØRRING - DANMARK
Bjorkelangen1 29.01

Bjørkelangen - B14 - Norge

 

Vores klub hedder Bjørkelangen Sportsforening. Klubben blev stiftet i 1910 og er en idrætsforening beliggende i Aurskog-Høland kommune i Viken Fylke. Beliggenheden er ca. 6 mil øst for Oslo og er i et typisk jord og skovbrugsområde. G14 har ca. 20 aktive spillere.

Det er første gang det her hold deltager i Dana Cup Hjørring, men andre hold fra klubben og nærområdet har tidligere deltaget. Vi har valgt Dana Cup i år på grund af positive tilbagemeldinger.

Vores forventninger til Dana Cup er at få en social god oplevelse, og vi har som mål at præstere godt og komme videre fra grundspillet.

Vi vil spille for Global Goal nr. 6 – Rent vand og Sanitet. I nærområdet ved vores klub er der overskud af rent vand, men ikke alle er så heldige som os. Rent vand er nødvendigt for alle og er en manglende ressource i store dele af verden.

Læs mere om Global Golas her

Hjemmeside her

Bjorkelangen2 29.01

Bjorkelangen3 29.01

Bjorkelangen4 29.01

 

 

Pin It
SponsorBar