>
22. - 27. JULI 2019 - HJØRRING - DANMARK
luneburg

Foto: SV Eintracht Lüneburg.

Eintracht Lüneburg SV fra Tyskland – G14, 2 hold

 

Fortæl os kort historien om din klub / dit hold?

Vores klub blev stiftet I 1903, men pige- og damedamefodbold kom først med meget senere, nemlig i 2003. I øjeblikket har vi 4 pigehold og 2 damehold med tilsammen omkring 100 spillere. Det betyder, at vi er en af de største fodboldklubber for piger og kvinder her i regionen.

Er det dit første gang i Dana Cup, hvis ikke, hvor mange gange har din klub deltaget?

Siden 2008 har vores klub deltaget med mindst ét hold hvert år. 2015 bliver min Dana Cup nummer 8 i træk, og hvert år glæder jeg mig, som om det er første gang, jeg skal deltage.

Hvad er dine mål og forventninger til Dana Cup 2015?

Vi vil endnu engang glæde os over en oplevelsesrig og spændende Dana Cup-uge med vore piger. Vi ser frem til de mange fodboldkampe og til at møde andre hold, når vi forhåbentlig glæder os over et godt sommervejr. Kan vi så samtidig vinde nogle af vore kampe, bliver vores uge endnu mere perfekt, end den på forhånd tegner til at blive!

SV Eintracht Lüneburg, Linda Kunzelmann - Velkommen til Dana Cup 2015.

luneberg2

Foto: SV Eintracht Lüneburg.

Pin It
SponsorBar