Kristiansund BK (NOR) – Bærum SK (NOR) 2-1 (0-0)
Lørdagens første finale i Klasse B15 var et rent norsk opgør mellem Frederiksund BK og Bærum SK. Et på mange måder typisk norsk mestermøde: Velspillet, energisk og tempofyldt men desværre også uden de mange store chancer.
1. halvleg sluttede derfor også meget passende uden scoring. Ingen af holdene var i nærheden af at få bolden i nettet.
Den fastlåste situation blev blødt en del op i 2. halvleg, hvor Frederiksund BK bragte sig foran. Glæden og føringen holdt dog ikke længere end nogle minutter, da Bærum ganske fortjent fik udlignet på et flot og overraskende lob.
Sejrsmålet var dog hele kampen værd. Et fuldstændigt perfekt hjørnespark havnede lige i panden på en af Frederiksunds høje midterforsvarere, og han svigtede ikke. Et lige så perfekt hovedstød afgjorde en meget lige og seværdig finale.