Norge - Bjarg IL

07. feb 2019
Bjarg 5 07.02

We are going to #DanaCup2019

 

Bjarg IL blev stiftet i 1947 og har i dag flere idrætsgrene med (gymnastik, håndbold, fodbold og atletik). Inden for fodbold har vi over 1000 medlemmer og har lidt under 100 hold tilmeldt seriespillet i 2018.

Bjarg IL har deltaget i Dana Cup adskillige gange, totalt 34 hold over 11 år.

Dana Cup er først og fremmest en social arena, hvor vi ønsker at styrke vores holdånd og sammenhold. Vi tror at deltagelse i så stor en sommerturnering som Dana Cup er med til at udvikle spillere, trænere og klubben på en positiv måde. Vi bliver mere kendt, og vi får sportslige erfaringer (både sejr og nederlag). I tillæg til det sociale aspekt ønsker vi selvfølgelig at vinde alle fodboldkampe.

Først og fremmest vil jeg sige, at alle 17 Global Goals er vigtige. Skal jeg sige et mål som er vigtigt for os, vil jeg vælge punkt 4 ”Kvalitet i Uddannelse”. Uddannelse for alle bidrager til at reducere fattigdom i verdenen, som vil give en positiv effekt på mange af de andre mål i The Global Goals. - Læs mere om the Global Goals her

Hjemmeside: Bjarg IL

Facebook: @ILBjarg

Bjarg 4 07.02

Gem
Del Del Del
Flere nyheder
crosschevron-down