SPORTS WORLD og Dana Cup forlænger samarbejdet
SPORTS WORLD – en hel verden af sport med stærke danske rødder.
Thomas Gaardsøe, Partner & Eventchef hos Dana Cup er ekstremt glad for at byde SPORTS WORLD velkommen tilbage til Dana Cup-familien. Vi har nydt et godt forhold gennem årene og glæder os til Dana Cup 2024 denne sommer.
Mads Toudal Larsen, Head of Sales & Partnership, SPORTS WORLD kommenterer…
Vi er glade for at fortælle, at SPORTS WORLD x SPORTMASTER forlænger det mangeårige samarbejde med Dana Cup.
Dana Cup er Danmarks største sports event og en af de toprangerede ungdomsturneringer i verden. Hvert år samles der 20.000 unge fodboldspillere og 10.000 medfølgende forældre fra hele verden.
Turneringen matcher vores fokus på glæden ved sport, sportens græsrødder og vores klubsamarbejde både på bredde- og eliteniveau.
Samtidig er vi stolte af at forlænge samarbejdet med Fortuna Hjørring – en af Danmarks førende og mest vindende klubber indenfor kvindefodbold. Fortuna Hjørring har været med i toppen af europæisk fodbold i mange år og var den allerførste klub, der etablerede et fodboldakademi for piger.















